Popularne posty

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

7,6 miliona ludzi rocznie umiera na raka


Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) spośród wszystkich chorych na AIDS, malarię czy gruźlicę, rocznie umiera 7,6 miliona ludzi z powodu raka. Kolejne 12 milionów przeżywa z podobną diagnozą. Dr Andres Ullrich, który w WHO odpowiedzialny jest za Departament kontroli nowotworów, relacjonuje, że 60% zgonów związanych z tą chorobą występuje w krajach, gdzie diagnostyka i leczenie są na bardzo niskim poziomie lub w ogóle nie istnieją. Pozytywnewiadomości to, że dwom spośród pięciu przypadków zachorowań można zapobiec. Do elementów prewencji należą: zaprzestanie palenia tytoniu, zdrowa dieta, aktywny tryb życia oraz ograniczenie spożycia alkoholu.
Rak rozwija się z pojedynczej komórki. Jej przemiana w nowotworową to wielostopniowy proces, zwykle przebiegający z przekształceniem zmiany przednowotworowej w złośliwy guz. Te zmiany są skutkiem interakcji pomiędzy indywidualnymi predyspozycjami a czynnikami zewnętrznymi podzielonymi na trzy kategorie:
- karcynogeny fizyczne takie jak promieniowanie UV i jonizujące
- karcynogeny chemiczne takie jak azbest, składniki dymu tytoniowego, aflatoksyny (substancje skażające jedzenie) czy arsen (składnik wody pitnej)
- karcynogeny biologiczne takie jak infekcje wywoływane przez określone wirusy, bakterie lub pasożyty.
Niektóre przykłady infekcji związanych z określonymi nowotworami:
- wirusy: WZWB i rak wątroby, HPV i rak szyjki macicy, HIV i mięsak Kaposiego
- bakterie: helicobacter pylori i rak żołądka
- pasożyty: schistosomatoza i rak pęcherzyka żółciowego.
Starzenie się to kolejny czynnik sprzyjający powstawaniu i rozwojowi nowotworów. Liczba zachorowań drastycznie wzrasta wraz z wiekiem, najczęściej na skutek kumulacji czynników ryzyka rozwoju określonych rodzajów raka. W połączeniu z upośledzeniem mechanizmów naprawczych komórek elementy te dają najgorszy z możliwych scenariusz.
Używanie alkoholu, tytoniu, dieta uboga w warzywa i owoce oraz przewlekłe infekcje związane z WZWB, WZWC i HPV to główne czynniki ryzyka zachorowań w krajach średnio- i niskorozwiniętych. Rak szyjki macicy, który jest spowodowany obecnością HPV, to naczelna przyczyna śmierci na skutek nowotworu wśród kobiet z państw niskorozwiniętych.
W krajach wysokorozwiniętych głównymi powodami zachorowań są: palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz nadwaga lub otyłość.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz