Popularne posty

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Ćwiczenia a odchudzanie

bieganieOdchudzanie i generalnie praca nad sylwetką opierają się na czterech filarach. Pierwszym z nich (i bodaj najważniejszym) jest dieta, drugim ćwiczenia czyli aktywność fizyczna, trzecim rehabilitacja, a czwarty suplementacja. Na dwóch ostatnich filarach opieramy się opcjonalnie tj. rehabilitację stosujemy wtedy, gdy jest taka potrzeba, a po suplementy sięgamy wtedy, gdy chcemy chudnąć efektywniej, zwiększyć nieco wydajność organizmu bądź dostarczyć mu składników, których brakuje w diecie.

Skuteczne i zdrowe odchudzanie

Nie sposób oprzeć go na jednym filarze. Muszą pojawić się przynajmniej dwa, a czasem konieczne jest uwzględnienie w programie odchudzania wszystkich czterech wymienionych wyżej filarów. Nie schudniemy głodując - składniki pokarmowe dostarczają nam związków niezbędnych również w trakcie odchudzania. Nie schudniemy bez diety nawet jeśli skatujemy organizm ćwiczeniami. Ćwiczenia niewiele nam dadzą jeśli istniejące wady postawy (bądź inne choroby) uniemożliwią ich prawidłowe wykonanie. Suplementy też nie zadziałają jeśli nie zmienimy modelu odżywiania i nie ruszymy się z kanapy.

Rola ćwiczeń w odchudzaniu

Wbrew pozorom ćwiczeń nie można sprowadzać do roli czynnika spalającego tłuszcz. Organizm nie jest piecem, nie można więc traktować go w kategoriach czysto energetycznych. Aktywność fizyczna, na którą jesteśmy gatunkowo zaprogramowani, służy aktywizacji procesów zachodzących w organizmie - wszystkich procesów. Pozwala nam dłużej zachować zdrowie i kondycję. Sprzyja regeneracji, przedłuża młodość i opóźnia nadejście starości czyniąc ją na dodatek bardziej znośną.

Wybór aktywności

Z punktu widzenia zdrowia i efektywności odchudzania kluczową rolę odgrywa rodzaj uprawianej przez nas aktywności. Wbrew pozorom nie wszystkie ćwiczenia są zdrowe. Tak polecane na odchudzanie bieganie na bieżni, które co prawda poprawia pracę układu krążenia i układu oddechowego przyczyniając się jednocześnie do zwiększenia lipolizy (procesu spalania tłuszczu).
Jest destrukcyjne dla aparatu ruchowego i stawów - to ruch niefizjologiczny, który w dłuższej perspektywie czasu wyrządza więcej szkód niż przynosi pożytków. Istnieją lepsze urządzenia do stacjonarnego uprawiania sportu. Są nimi chociażby rowerki treningowe - równie dobre, a w kontekście tego co napisano powyżej raczej znacznie lepsze niż bieżnie.

Dobór ćwiczeń należy przeprowadzić również pod kątem kondycji. Osoba, która nigdy w życiu nie ruszała się zanadto powinna rozpocząć od lekkich treningów.
Na początku doskonale sprawdzą się spacery. Z czasem obciążenie wysiłkowe organizmu można zwiększać. Oprócz spacerów konieczne jest wykonywanie ćwiczeń ogólnorozwojowych z położeniem nacisku na technikę - to służy rehabilitacji (korygowaniu wad postawy, chociaż jeśli takowe istnieją i są utrwalone lepiej udać się do dobrego rehabilitanta).
Powyższy tekst ma na celu uświadomienie czytelnikom, że ćwiczeń odchudzających nie można stosować w oderwaniu od całości działań pro-zdrowotnych składających się z wielu elementów. Żadnego planu treningowego nie można też wprowadzać w oderwaniu od kondycji i ogólnego stanu zdrowia każdego z nas z osobna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz