Popularne posty

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

CZARNUSZKA – lek na wszystko!!!


W mojej rodzinie czarnuszka pojawiła się ok. 8 miesięcy temu. Do jej kupna i stosowania zostaliśmy namówieni przez znajomych. Na początku nie byłam do końca przekonana, zwłaszcza, że nasz syn miał zaledwie roczek i również miał zacząć ją przyjmować. Teraz  już wiem, że była to bardzo dobra decyzja i czym szybciej zacznie się ją stosować tym szybciej dojdzie się do stwierdzenia, że czarnuszka to naprawdę lek na wszystko! Polecam gorąco ponieważ produkt ten jest bardzo pomocny w utrzymaniu i przywróceniu zdrowia i nie wyobrażam sobie już teraz żeby nie mieć zawsze zapasu tego złota faraonów.
A teraz trochę o czarnuszce...

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) należy do rodziny jaskrowatych. Zwana jest również czarnuszką ogrodową, kolendrą siewną, czarnuszką egipską, czarnuchą, kąkolnicą, panną w zieleni. Jest jednoroczną rośliną o białych, niebiesko żyłkowanych kwiatach. Owocem jest mieszek zawierający czarne, pachnące kamforą nasiona, których smak jest początkowo gorzki, a później aromatyczny.
Zawierają one saponiny (malantynę działającą przeciwbólowo, hederokozyd C) olejki eteryczne zawierające m.in. tymochinon oraz nigellon, gorycz nigellinę i garbniki oraz witaminy: E, biotynę, β-karoten. Nigellon działa przeciwskurczowo, zaś tymochinon przeciwbakteryjnie. Charakteryzują się wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych – zwłaszcza kwasu linolowego i γ-linolenowego. Jako środek leczniczy nasiona czarnuszki są używane od czasów starożytnych. W świecie arabskim czarnuszka nawet dzisiaj jest uważana za panaceum. Można tam często spotkać się ze stwierdzeniem, że „czarnuszka leczy wszystko – oprócz śmierci”. Do dziś mówi się o niej „złoto faraonów”. 

Kto by pomyślał, że ta skromnie wyglądająca przyprawa wykazuje cechy silnie antybiotyczne, antywirusowe, antygrzybiczne i antybakteryjne.
Składniki czarnuszki oddziałują wyjątkowo pozytywnie na podstawowe układy organizmu:
·  układ trawienny (jama ustna, przełyk, żołądek, trzustka, wątroba, jelita),
·  układ krążenia krwi i limfy,
·  układ oddechowy (nos, gardło, krtań, płuca),
·  układ mięśniowo-szkieletowy (mięśnie, kości, stawy, więzadła, ścięgna),
·  układ moczowy (nerki, moczowody, pęcherz)
·  narządy zmysłów (wzrok, słuch, smak, dotyk),
·  układ immunologiczny (regulacja i harmonizacja, tłumienie nadmiernych reakcji prowadzących do agresji autoimmunologicznych, stabilizowanie błon komórkowych, co zmniejsza podatność na alergie)

Z powyższych względów czarnuszka (olej z czarnuszki) powinna być stosowana w następujących schorzeniach:
alergia, astma, zapalenie oskrzeli, nieżyt  tchawicy, krtani i gardła, kaszel, stany zapalne płuc bóle głowy, bóle oczu, zapalenie ucha, bezsenność, problemy sercowe, bóle stawów, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, bóle zębów, grzybica skóry, wypadanie włosów, kaszel, katar sienny, liszaj zwykły przewlekły, łuszczyca, trądzik, brodawki, opryszczka, podatność na infekcje, stany wyczerpania, zakażenia przewodu pokarmowego, depresja, zaburzenia koncentracji, stany nieżytowe układu żółciowego, zastoje żółci, kamica żółciowa, choroby pasożytnicze układu pokarmowego i płciowego,  choroba wrzodowa.
Olej z czarnuszki o wysokiej jakości jest trudny do pozyskania. Łatwo ulega utlenieniu, jak również łatwo ulega zanieczyszczeniu. Nasiona powinny być zbierane rano, jeszcze przed wschodem słońca, w celu uniknięcia wilgoci pochodzącej z porannych mgieł i rosy.
Najlepszy olej uzyskuje się z pierwszego, delikatnego tłoczenia prowadzonego na zimno, mechanicznie (ta zasada dotyczy również olejów spożywczych) po uprzednim zmieleniu nasion. Taki olej odznacza się wówczas niezwykle wysoką zawartością nienasyconych kwasów tłuszczowych – zazwyczaj ponad 80%. I taki produkt jest najdroższy, bo najlepszy jakościowo.
Następne tłoczenia tzw. wytłoczków (łącznie zwykle do 4 razy) odbywają się z wykorzystaniem podgrzewania, a produkty poddaje się obróbce chemicznej (dodaje się m.in. konserwanty chemiczne, ponieważ produkt nie zawiera już własnych, naturalnych konserwantów). Zwracajcie więc uwagę przy zakupie suplementów z czarnuszki na zawartość składników i dokładnie „egzaminujcie” sprzedającego.
My zamawiamy czarnuszkę jak i również inne suplementy (np. OPC głównie dla naszego dziecka) z firmy Trisana w której jesteśmy już zarejestrowani od paru miesięcy.  By móc się zapisać do firmy trzeba być zasponsorowanym przez osobę która już jest dystrybutorem firmy. Takie zapisanie do niczego nas nie zobowiązuje, a dzięki temu możemy nabywać wszystkie dostępne produkty w cenach hurtowych. Dla siebie kupujemy czarnuszkę w kapsułkach (150 kapsułek, to koszt ponad 90 złotych z przesyłką), a dla naszego syna olej z czarnuszki egipskiej w płynie (100 ml, to koszt ok.80 zł z przesyłką i wystarcza mu na ok.4 miesiące). Dla zainteresowanych, a mam nadzieje, że tacy będą, więcej informacji na stronie www.trisana.pl
Zapraszam i polecam ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz