Popularne posty

poniedziałek, 11 kwietnia 2011

Praca w roli opiekuna


Każda osoba która decyduje się na opiekę nad  starszymi  osobami musi wiedzieć jakie trudności wiążą się z tego rodzaju zajęciem. Osoby starsze mają za sobą długą drogę, zazwyczaj wiele jej aspektów owianych jest tajemnicą lub niepamięcią, dlatego nie jest łatwo odgadnąć, dlaczego dana nam osoba jest dziś tym, kim jest. Zanim się zniechęcimy do podopiecznego to warto się wcześniej dowiedzieć czegoś na temat jego życia oraz o chorobie na którą  dana osoba cierpi.
Wszystkie osoby nie tylko opiekujące się starszymi osobami, ale także takie które przebywają z tymi osobami, powinny mieć dużą dozę cierpliwości i wyrozumiałości dla osób chorych. Ważne jest, aby pielęgniarka bądź rodzina zajmująca się człowiekiem obłożnie chorym była naturalna, nieskrępowana, szczera i potrafiła wzbudzać zaufanie, gdyż zazwyczaj osoby starsze, chore, których często higieną osobistą musi się zajmować ktoś inny, często czują się skrępowane i poniżone. Jak wiemy dobraopiekunka jest wyrozumiała i potrafi pomóc osobom starszym w pokonaniu wstydu i skrepowania. Taka osoba powinna być cierpliwa i  wysłuchać  każdej historii mimo tego że już  ją słyszała nie wiadomo ile razy to i tak zawsze będzie się nią w naturalny sposób zachwycać. Rozumie prawa i przywileje starości, jest tolerancyjna, cierpliwa i wytrzymała. Oprócz tego ma szacunek do osób starszych i chorych. Jest odpowiedzialna i świadoma wagi pokładanych w niej nadziei. Sumiennie i rzetelnie wykonuje swoje obowiązki, potrafi zorganizować czas pracy.
Zanim weźmiemy się za pracę w roli opiekunki osoby starszej warto zdobyć podstawowe informacje na temat choroby, na którą cierpi podopieczny. Warto też poświęcić trochę czasu na rozmowę z rodziną chorego, dzięki czemu można się dowiedzieć kim był w przeszłości podopieczny, czym lubił się zajmować, gdzie spędzał wolny czas. Ważne jest bardzo to aby znać przebieg choroby, historię jej pojawienia się, poznać codzienny tryb życia osoby chorej, leki jakie przyjmuje i konsekwencje, jakie niesie za sobą choroba. Opiekunka bądź pielęgniarka powinna też wiedzieć, co lubi osoba, którą się opiekuje, jakie potrawy, książki, zajęcia, tematy rozmów, programy telewizyjne itd. Podobnie jak w przypadku niań, opiekunka osoby starszej już we wstępnej rozmowie z pracodawcą powinna poznać dokładny zakres swoich obowiązków, warunki wynagrodzenia przy ewentualnych nadgodzinach i wszystko to, co pomoże jej najlepiej wykonywać obowiązki jak organizacja domu osoby starszej czy przyzwyczajenia rodziny, a także instrukcje postępowania w przypadkach nagłych (warto wówczas mieć pod ręką numer telefonu lekarza prowadzącego osobę chorą). Te informacje są niezwykle pomocne w pracy i pozwalają uniknąć potencjalnych konfliktów.
Choroby jakie powinniśmy znać :
Choroba Alzheimera
Główne objawy zaburzenia to otępienie, brak zainteresowania otoczeniem, problemy z pamięcią głównie świeżą, a także zaburzenia poczucia czasu i miejsca. Można także zaobserwować spowolnienie ruchowe, ubogą mimikę (tzw. maskowata twarz) i typową pochyloną do przodu postawę przy zgiętych łokciach i kolanach. Objawy pojawiają się w wyniku zwyrodnień tkanki mózgowej powodujących zanik komórek nerwowych. Obecnie jest wiele leków łagodzących postępowanie i objawy choroby, jednak zaburzenie wciąż jest nieuleczalne. Chory wymaga stałej opieki i uwagi.
Choroba Parkinsona
Pierwsze łatwe do zaobserwowania objawy to spowolnienie ruchowe i niezgrabność ruchów. Po pewnym czasie objawy te zaczynają się przeradzać w zaburzenia równowagi, trudności w poruszaniu się, siadaniu czy wstawaniu z łóżka. Może się także pojawić tzw. drżenie spoczynkowe czyli charakterystyczne drżenie mięśni podczas nie wykonywania żadnych czynności. Inne charakterystyczne cechy osób cierpiących na chorobę Parkinsona to: przodopochylenie tułowia, niewyraźna, cicha mowa, a także poruszanie się małymi krokami. Choroba powodowana jest przez zmiany zwyrodnieniowe w mózgu. W leczeniu stosuje się farmakoterapię, podejmowane są także próby interwencji chirurgicznych.
Demencja
Przejawia się utratą zdolności umysłowych w dwóch lub więcej zakresach, np. mowa, pamięć, umiejętności przestrzenne, wzrokowe, właściwa ocena sytuacji. Objawy zakłócają codzienną egzystencję oraz prawidłowe funkcjonowanie. Demencja jest zbiorem objawów, ale nie oddzielną jednostką chorobową. Towarzyszy takim chorobom jak: choroba Alzheimera, demencja typu naczyniowego, tzw. wielozawałowa, choroba Parkinsona, choroba Huntingtona, choroba Creutzfeldt-Jakob’a, Lewy Body demencja. Leczenie polega na podawaniu środków farmakologicznych w cyklu opóźnienia rozwoju objawów i ich postępu.
Znajomość tych oraz innych chorób najczęściej dotykających osób starszych pozwala w pełni oddać się tak trudnemu zajęciu jakim jest opieka nad osobami starszymi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz